Darmowa dostawa od 200,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Konferencja WWDC 2023 Apple

2023-06-06
Konferencja WWDC 2023 Apple

Konferencja Worldwide Developers Conference firmy Apple rozpoczęła się w poniedziałek od przemówienia inauguracyjnego, na którym zaprezentowano wszystkie nowości, które pojawią się w linii produktów firmy. Tradycyjnie WWDC jest miejscem, gdzie firma daje pierwszy wgląd w nowe oprogramowanie dla iPhone'ów, iPadów, Apple Watchy i Maców. Jednak w tym roku Apple zaskoczyło również prezentując nowy sprzęt.

Najważniejszym ogłoszeniem było debiut Apple Vision Pro, o którym Tim Cook wspomniał jako o "nowym rodzaju komputerze". Ponadto zaprezentowano również nowe wersje MacBooka Air i innych urządzeń Mac, wyposażone w nowe układy scalone, oraz udoskonalenia oprogramowania. Żadna część ekosystemu Apple nie została pominięta w tych aktualizacjach.

Apple Vision Pro

To odpowiedź firmy Apple na wyścig gogli AR i VR. Jest to osobisty wyświetlacz na twarz, wyposażony we wszystkie interaktywne funkcje, których można się spodziewać po produktach Apple. Posiada system operacyjny, który wygląda jak połączenie iOS, MacOS i TVOS. Niestety, nie będzie to tania propozycja - cena Apple Vision Pro wynosi 3499 dolarów, a pierwsze wysyłki rozpoczną się na początku przyszłego roku.

Wygląd samego urządzenia przypomina inne gogle, ale przednia szyba ukrywa kamery i nawet zakrzywiony zewnętrzny wyświetlacz OLED (więcej na ten temat później). Gogle są mocowane do głowy użytkownika przy pomocy szerokiej opaski z tyłu (bez pasa przechodzącego nad głową), choć, zgodnie z plotkami, istnieje również zewnętrzna bateria, która podłączana jest za pomocą kabla i umieszczana w kieszeni. Po prawej stronie znajduje się duży koronkowy pierścień w stylu Apple Watch, który pozwala regulować stopień zanurzenia (świata zewnętrznego).

Apple Vision Pro wyposażony jest w soczewki trzyelementowe, umożliwiające rozdzielczość 4K. Można również wymieniać soczewki, prawdopodobnie w celu dostosowania ich do różnych potrzeb wzrokowych. Na opasce umieszczone są poduszki dźwiękowe, które pokrywają uszy, a funkcja "śledzenia dźwięku" mapuje dźwięk w zależności od twojej pozycji. Na dolnej części gogli znajduje się zestaw czujników lidar oraz innych czujników, które śledzą ruchy rąk i ciała.

Pod względem technicznym Vision Pro jest przenośnym komputerem, wyposażonym w chip M2, który można znaleźć w najwyższej klasie komputerów Apple. Jednak nowy chip R1 przetwarza wszystkie pozostałe dane wejściowe z gogli, pochodzące z 12 kamer, pięciu czujników i sześciu mikrofonów, a następnie przesyła je do chipu M2 w celu zminimalizowania opóźnień i dostarczenia nowych obrazów na wyświetlacze w ciągu 12 milisekund. Apple Vision Pro działa na nowym systemie operacyjnym VisionOS, który wykorzystuje frameworki iOS, silnik 3D, renderowanie fovealne oraz inne zaawansowane techniki oprogramowania, aby stworzyć to, co Apple nazywa "pierwszym systemem operacyjnym zaprojektowanym od podstaw do obliczeń przestrzennych".

Wewnętrzne kamery śledzą ruchy twojej twarzy, które są transmitowane do innych osób podczas rozmów wideo na FaceTime i innych aplikacjach do wideorozmów.

Aby użytkownicy nie byli odcięci od otaczającego świata, funkcja EyeSight wykorzystuje wewnętrzne kamery oraz zewnętrzny wyświetlacz gogli, aby pokazywać twoje oczy - praktycznie pokazując innym osobom to, na co skupiasz wzrok. Gdy zanurzenie jest ustawione na maksymalne, twoje oczy znikają na zewnętrznym ekranie. Jednak nie jesteś całkowicie odizolowany. Gdy nosisz gogle, jeśli ktoś podejdzie do ciebie, będzie widoczny w twoim polu widzenia.

Interfejs wykorzystuje gesty rąk do kontrolowania urządzenia, choć dostępne są również sterowanie głosowe. Trudno przewidzieć, jak będą działać te formy kontroli, i można oczekiwać, że użytkownicy będą potrzebować pewnego czasu, aby przyzwyczaić się do korzystania z gogli bez myszy i klawiatury.

To nie jest tylko urządzenie rozrywkowe. Apple reklamuje swój pierwszy nowy produkt od ośmiu lat jako urządzenie do pracy zdalnej i podróży, pozwalające na otwieranie dowolnej liczby okien. Może być używane w biurze jako wyświetlacz dla komputerów Mac i obsługuje klawiatury i trackpady Apple Magic Keyboard.

Vision Pro jest wyposażony w pierwsze w historii kamery 3D w produktach Apple i umożliwia robienie zdjęć przestrzennych, dostarczając głębi 3D oraz dźwięku binauralnego, aby zapewnić bardziej immersyjne doświadczenia. Oczywiście, to przestrzenne doświadczenie rozciąga się również na filmy, które są "niemożliwe do odwzorowania na 2D ekranie" - jak podkreśliło Apple podczas prezentacji, nieustannie podkreślając ekskluzywność, którą niekorzystający z gogli użytkownicy nie będą w stanie zrozumieć bez wypróbowania Vision Pro. Dyrektor generalny Disneya, Bob Iger, pojawił się na scenie WWDC, aby poprzeć gogle, a następnie pokazał krótki film prezentujący interaktywne przestrzenne doświadczenia, które użytkownicy Vision Pro wkrótce będą mogli przeżywać na platformie streamingowej Disney Plus.

Teraz, gdy Apple dysponuje wszystkimi tymi nowymi kamerami i śledzeniem wzroku, wprowadzono sposób zabezpieczania danych i transakcji za pomocą Optic ID, które wykorzystuje oczy jako optyczny odcisk palca do uwierzytelniania. Dane z kamer są przetwarzane na poziomie systemu, więc to, co widzi headset, nie jest przesyłane do chmury.

Apple oficjalnie zapowiedziało nowego MacBooka Air 15, który jest większą wersją MacBooka Air 13, wprowadzonego w zeszłym roku, co było wcześniej spekulowane.

MacBook Air 15

Jest wyposażony w chip M2 i zapewnia nawet 18 godzin pracy na baterii. Konfiguracje będą dostępne z pamięcią RAM o pojemności do 24 GB i przestrzenią dyskową do 2 TB. Cena podstawowej wersji wynosi 1299 dolarów (lub 1199 dolarów z rabatem studenckim).

Nowy model o przekątnej 15 cali ma grubość 11,5 mm i wagę 3,3 funta. Posiada dwa porty Thunderbolt oraz złącze Magsafe do podłączania kabla zasilającego, a także tradycyjne gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Na górnej części ekranu znajduje się kamera o rozdzielczości 1080p, trzy mikrofony oraz sześć głośników z subwooferami, które eliminują niskie tony.


Mac Studio

Na rynku pojawił się nowy Mac Studio wyposażony w najnowszy układ scalony firmy Apple. Nowy model jest napędzany chipsetem M2 Max lub nowym chipsetem M2 Ultra, który jest w zasadzie połączeniem dwóch układów M2 Max, umożliwiając obsługę aż do 192 GB pamięci.

Układ M2 Ultra wyróżnia się swoimi nowymi możliwościami, takimi jak 24-rdzeniowy procesor i zdolność do jednoczesnego odtwarzania 22 filmów w rozdzielczości 8K ProRes. Może obsługiwać jednocześnie sześć wyświetlaczy Apple Pro.

Mac Studio będzie dostępny od przyszłego tygodnia, a jego cena rozpoczyna się od 1999 dolarów.

Apple nie tracił czasu i ogłosił, że nowy model swojego zaawansowanego komputera stacjonarnego Mac Pro będzie wyposażony w układ M2 Ultra. Nowy Mac Pro otrzymuje wszystkie udoskonalenia dostępne w M2 Ultra, w tym wsparcie dla maksymalnie 192 GB pamięci RAM.

Mac Pro

Posiada osiem portów Thunderbolt, dwa porty HDMI oraz podwójne porty ethernet o prędkości 10 Gb/s, a także sześć wolnych slotów PCIe Gen 4. Nowy Mac Pro jest dostępny w dwóch konfiguracjach: w formie pionowej wieży lub poziomej szafy.

Nowy Mac Pro będzie dostępny od przyszłego tygodnia, a jego cena rozpoczyna się od 6999 dolarów.


iOS 17 

Wprowadza wiele usprawnień związanych z poprawą jakości życia. Wreszcie możesz przeszukiwać wiadomości tekstowe. Możesz przeciągać palcem po konkretnych wiadomościach, aby na nie odpowiadać, a notatki głosowe zostaną przepisane.

Pożegnaj szare ekrany podczas otrzymywania połączeń - teraz możesz ustawić pełnoekranowe zdjęcia lub Memojisy dla kontaktów, gdy do ciebie dzwonią. Jeśli ktoś zostawi wiadomość głosową, możesz zobaczyć jej transkrypcję w czasie rzeczywistym, co pomoże ci przefiltrować połączenia, jeśli nie rozpoznajesz numeru dzwoniącego.

Nowa funkcja bezpieczeństwa, Check In, wysyła powiadomienie do zaufanego kontaktu, gdy dotrzesz do określonego miejsca - na przykład, gdy bezpiecznie dotrzesz do domu po podróży nocą. Jeśli zajmuje ci dłużej dotarcie do celu, zostaniesz poproszony o przedłużenie czasu, zamiast informować kontakt. Funkcja ta udostępnia również informacje o stanie baterii i sygnale. Check In jest zaszyfrowany end-to-end.

W zeszłym roku Apple wprowadziło funkcję w systemie iOS, która pozwala skopiować obiekty na zdjęciach i wkleić je jako naklejki - teraz możesz to zrobić również z filmami, aby tworzyć GIF-y do udostępniania znajomym lub jako odpowiedzi w wiadomościach. Wszystkie emoji są teraz również dostępne jako naklejki.

AirDrop był przydatnym narzędziem do wysyłania plików między urządzeniami Apple, ale teraz możesz udostępniać swoje dane kontaktowe za pomocą funkcji Name Drop. Możesz wybrać, co chcesz udostępnić, takie jak adresy e-mail, numery telefonów i inne informacje.

Pożegnaj też konieczność polegania na Notatkach do zapisywania swoich myśli - Journal to nowa bezpieczna aplikacja do osobistych wspomnień. Apple zachęca do korzystania z niej jako ćwiczenia wdzięczności, ale iOS automatycznie uwzględnia w dzienniku takie czynności, jak odtworzone piosenki czy wykonane treningi.

Apple Maps otrzymał aktualizację, którą użytkownicy urządzeń z systemem Android mieli od lat - możliwość korzystania z map w trybie offline, co jest szczególnie przydatne, gdy jesteś poza zasięgiem sieci lub chcesz oszczędzać baterię.

Nowy tryb StandBy zamienia iPhone w budzik, gdy jest podłączony do ładowarki i obrócony w poziomie. Otrzymuje on inteligentne interakcje, takie jak duży widoczny wyświetlacz zegara, a także kontrolki kalendarza i muzyki.

Na koniec, zgodnie z plotkami, nie będziesz już musiał mówić "Hej Siri". Wystarczy powiedzieć "Siri", aby aktywować asystenta głosowego.

iPadOS 17

Wprowadza więcej kontroli do widżetów, które nie tylko pokazują więcej informacji na pierwszy rzut oka - mają także interaktywne przyciski, które umożliwiają kontrolowanie inteligentnego domu lub odtwarzanie muzyki.

iPadOS 17 wprowadza więcej interaktywnych danych osobistych do aplikacji Health, w tym bogatszą wizualizację snu i aktywności.

Następna aktualizacja iPadOS przynosi usprawnienia związane z jakością życia, takie jak większa personalizacja ekranu blokady i możliwość ustawiania wielu minutników (przydatne podczas gotowania), a także ulepszenia funkcji Stage Manager, która podczas wideokonferencji podąża za tobą za pomocą przedniego aparatu iPad.

Dzięki dużej przestrzeni ekranu na iPadzie Apple rozszerzyło możliwości pracy z plikami PDF, które mogą być automatycznie wypełniane i podpisywane bezpośrednio w iPadOS. Właściciele iPada mogą teraz współpracować w czasie rzeczywistym, modyfikując pliki PDF, które mogą być przechowywane w aplikacji Notes.

macOS Sonoma

Nazwany na cześć jednego z najbardziej znanych obszarów produkcji wina w Kalifornii, kontynuuje temat WWDC poprzez dodanie większej funkcjonalności widżetów.

Sonoma ma także kilka ulepszeń związanych z grami, takich jak nowy tryb gamingowy, który priorytetowo obsługuje CPU i GPU w celu poprawy płynności animacji. Apple zwraca uwagę na immersję dzięki niższemu opóźnieniu dla bezprzewodowych kontrolerów, głośników i zestawów słuchawkowych. Firma zachęca także deweloperów do tworzenia gier za pomocą zestawów deweloperskich i Metal 3. Ale największą zapowiedzią dotyczącą gier jest to, że legendarne dzieło twórcy gier, Hideo Kojima, Death Stranding, trafi na Maci jeszcze w tym roku. "Aktywnie pracujemy nad wprowadzeniem naszych przyszłych tytułów na platformy Apple" - powiedział Kojima podczas prezentacji WWDC.

W obszarze biznesowym Mac wprowadził ulepszenia wideo-konferencji, takie jak nakładka, która pokazuje kontrolki slajdów podczas prezentacji. Apple wprowadził również nowe reakcje, takie jak spadający konfetti przy gratulacjach, które można wywołać za pomocą gestów.

PassKey, technologia szyfrowania haseł end-to-end wprowadzona przez Apple w ubiegłym roku, może teraz być udostępniana innym kontaktom, a wszyscy uczestnicy mogą edytować i aktualizować hasła udostępniane grupie.

Safari otrzymał aktualizacje związane z bezpieczeństwem, w tym zablokowanie okna przeglądarki w trybie prywatnym oraz profile do rozdzielania kont, logowań i plików cookie między użytkowaniem służbowym a osobistym.

Ulepszenia dotyczące AirPods i dźwięku

Apple wprowadza kilka ulepszeń swoich produktów audio. AirPods otrzymają Adaptive Audio, który łączy funkcję redukcji hałasu z inteligentnym dźwiękiem, aby zagłuszać irytujące dźwięki tła, jednocześnie przepuszczając ważne dźwięki, takie jak klaksony samochodowe czy dzwonki rowerowe. Będzie również przepuszczać głosy, jeśli ktoś rozpocznie rozmowę osobiście.

I teraz znacznie łatwiej jest przejąć kontrolę nad muzyką cyfrową za pomocą SharePlay, gdy ktoś korzysta z CarPlay - pojawi się prośba dla innych osób w samochodzie, czy chcą przejąć kontrolę.

WatchOS 10

Kolejny raz widżety pojawiają się w WatchOS 10, najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego dla Apple Watch. Widżety są teraz dostępne w stosie na ekranie głównym - wystarczy użyć koronki cyfrowej, aby przewijać między nimi.

Apple skupiło się na kolarstwie w tym roku, poprawiając treningi poprzez wyświetlanie danych progowych dla funkcjonalności, ważnej metryki dla rowerzystów. Apple Watch łączy się również przez Bluetooth z czujnikami na rowerach, a na iPhone'ach dostępny jest nowy tryb pełnoekranowy, który pozwala używać go jako pełnego ekranu podczas jazdy na rowerze.

Wspinacze, cieszcie się! WatchOS 10 zaktualizował kompas, dodając funkcję odbioru komórkowego, która informuje, w którą stronę i jak daleko musisz iść, aby uzyskać zasięg sieci komórkowej. Pokazuje również punkty SOS oraz widok wysokościowy w 3D. Jest również dostępny ciekawy widok topograficzny.

Apple rozbudowuje również aplikację Mindfulness, umożliwiając rejestrowanie samopoczucia w sekcji Stan Umysłu, gdzie można wybrać emocjonalne stany z kodowaniem kolorami. Można nawet uzyskać do niej dostęp z iPhone'a, jeśli nie ma się przy sobie Apple Watcha.

Zdrowie w centrum uwagi na 2023 rok

Oprócz aktualizacji Mindfulness w WatchOS, Apple wprowadził neutralną ankietę do samoopisywania nastroju i zdrowia psychicznego, która stanowi rodzaj niemedycznego wskazania, czy warto skonsultować się z profesjonalistą.

Apple wprowadza również nowe działanie związane ze zdrowiem wzroku w aplikacji Health, które mierzy czas spędzony na świeżym powietrzu w ciągu dnia i sprawdza, czy występuje krótkowzroczność. Distance Distance wykorzystuje kamerę TrueDepth w iPadach, aby ostrzegać użytkowników, gdy są zbyt blisko ekranu.

pixel